Pokuta za predčasné splatenie úveru mimo fixácie bude max. 1 %

posted in: 2 Úvery | 0

house-construction-1005491_640Novinka na úverom trhu a jej dôvody

Novinkou na úverovom trhu bude Zákon o úveroch na bývanie, ktorý nadobudne účinnosť dňa 21. marca 2016. Ide o celkom novým predpisom, ktorým bola do slovenského právneho poriadku implementovaná aktuálna európska legislatíva, cieľom ktorej je efektívnejšie fungovanie trhu s úvermi a poskytnutie zvýšenej ochrany spotrebiteľovi pri zmluvných vzťahoch.

Najvážnejšia zmena

Najvážnejšou zmenou bude zmena maximálneho limitu na pokutu za predčasné splatenie úveru. V súčasnosti si banky za predčasné splatenie hypotekárneho úveru, napríklad aj z dôvodu refinancovania mimo fixácie účtujú a podľa doteraz platného zákona aj môžu účtovať maximálne 5% z výšky zostatku úveru. Nový zákon obmedzuje výšku poplatku maximálne na 1%.

Zmena sa týka samozrejme aj už exitujúcich hypoték. V prípade, že plánujete refinanc svojho úveru, oplatí sa vám počkať. Pri úvere vo výške 50 000 EUR je 5%-ný poplatok vo výške 2 500 EUR, pričom  po nadobudnutí platnosti zákona bude pokuta maximálne vo výške 1%, čo je len 500 EUR, čiže o 2 000 EUR menej.

Čo to spôsobí?

Toto opatrenie zapríčiní väčšiu migráciu klientov medzi bankami. Doteraz sa im vo väčšine prípadov sa kvôli vysokému poplatku oplatilo počkať na výročie fixácie úrokovej mieri.

Na druhej strane ale môžeme očakávať, že banky si tento poplatok nahradia poplatkom iným. Napríklad za poskytnutie úveru, ktorý doteraz väčšina bánk v rámci rôznych kampaní neúčtovala.

Odporúčame preto vytiahnuť z archívov vaše úverové zmluvy a nechať si ich prehodnotiť.

 

Ďalšími zmenami sú:

  • Spotrebiteľ bude môcť odstúpiť od zmluvy bez udania dôvodu do 14 kalendárnych dní
  • Spotrebiteľ bude mať právo na mimoriadnu splátku úveru vo výške do 20 % jeho hodnoty vždy v čase do 1 mesiaca pred výročím
  • Spotrebiteľovi bude poskytnutých viac informácií, napr. sumárne informácie o zostatku nesplatenej istiny a platených úrokov pri uzatváraní alebo predlžovaní zmluvy, zhrnutie podstatných informácií o úveru a o spôsobe jeho poskytnutia.
  • Finanční agenti budú povinne informovať o rozdieloch medzi odplatami od jednotlivých finančných inštitúcií a o výške odplaty za sprostredkovanie úveru.

 

Zdroj: Zákon o úveroch na bývanie