Tipy ako naučiť deti narábať s peniazmi

posted in: 3 Sporenie | 0

piggy-bank-760993_6401. Začnite už v predškolskom veku

Využite napríklad to, že sa deti radi hrajú na obchod. Ak im do hry pridáte detské peniaze, začnú si uvedomovať nie len, čo bežne nakupujeme, ale aj ZA ČO nakupujeme. A zároveň si pritom naučia aj počítať.

2. Vreckové pre prváčika

Na začiatku školského roka nechajte prváčika stotožniť sa so všetkým novým. V momente, keď máte pocit, že už je v školských povinnostiach zabehnutý, začnite dávať dieťaťu vreckové v pravidelných intervaloch a v rovnakej výške. Najskôr začnite týždenným vreckovým, časom ale prejdite jednoznačne na mesačné. Prečo mesačné? Deti sa vďaka tomu naučia lepšie plánovať. Výška vreckového je veľmi individuálne od možností každej rodiny. Môžete to byť obnos napríklad od 5 do 20 EUR. Záleží aj o toho, na čo všetko bude vreckové určené. Dohodnite si na začiatku pravidlá a zvyšok nechajte na dieťati. Zvolte len správnu hranicu občasnej kontroly.

Zároveň ich nechajte občas zaplatiť a pokiaľ chcete, nechajte deťom drobné z výdavku. Prenesiete na nich mieru zodpovednosti za správny výber tovaru a taktiež správny výdavok. Získajú tým sebavedomie a nebudú sa hanbiť vypýtať si, čo chcú a potrebujú. Nikdy nezabudnem, keď si priateľova neter na prázdninách, ako už čoskoro druháčka, šla kúpiť ešte jeden zákusok do cukrárne, zatiaľ čo my sme sedeli vonku na terase. Vrátila sa s hrdým úsmevom so svojím prvým bločkom!

3. Ak bude chcieť niečo špeciálne, nech si doplatí zo svojho

Nehovorte deťom hneď NIE, pokiaľ chcú niečo drahšieho. Namiesto toho im ponúknite možnosť, nech si rozdiel v cene doplatí zo svojho. Naučí sa tak lepšie zvažovať hodnotu peňazí. Pokiaľ im ale vďaka tomuto ich rozhodnutiu dôjdu peniaze, nesmiete ich hneď doplniť nejakým mimoriadnym vreckovým.

4. Začnite im požičiavať peniaze s úrokom!

Naučte svoje 8-9 ročné deti, že peniaze je nutné vrátiť aj s úrokom. Tak sa naučia, ako môžu byť peniaze, ktoré si neskôr samy raz požičajú, drahé.

5. Činnosti, ktoré je možné odmeniť

Od svojich 10 alebo 11 rokov, môže začať dieťa zarábať. Môžete stanoviť odmenu za aktivity, na ktorých by sa inak nemuseli podieľať. Pomoc pri umývaní auta, práca na záhrade a podobne. Určite vás napadne mnoho iných činností, za ktoré chcete svoje deti odmeniť. Do tejto bonusovej schémy môžete zaradiť aj štúdijné výsledky svojich detí. To je ich najdôležitejšia práca.

Verím, že takéto formy odmien, nebudú vyhovovať všetkým rodičom. Rodičom, ktorí sa pokúšajú do detí vštepiť fakt, že pomoc pri domácich prácach má byť samozrejmosť, nepríde vhodné za to deti finančne odmeňovať. Tak isto zastávajú názor, že dieťa sa učí pre seba a nie pre peniaze. Uvedomte si ale, že deti nemajú veľa iných možností, ako si zarobiť… Môžu hádam ešte niečo tvoriť, vyrábať a následne predávať. Môžu vám pomôcť pri lúpaní orechov a zinkasovať časť vášho zárobku. Alebo im dajte roztriediť letáky predtým, ako ich ráno pôjdete poroznášať do schránok. Niečo už určite vymyslíte. Ale odmeny za známky alebo domáce práce majú pravidelný interval a to je na tom to dôležité. Spýtajte sa vášho dieťaťa, za čo si myslí, že by si zaslúžilo odmenu – možno budete prekvapení, čo vymyslí.

6. Založenie bankového účtu

V 12 až 13 rokoch môžete svojmu potomkovi založiť už aj bankový účet. Pre deti bývajú vo väčšine bánk zadarmo a pokiaľ aj nie, stojí to za naučenie dieťaťa finančnej zodpovednosti. Nezabudnite s ním zo začiatku každý mesiac prejsť výpis z účtu – príjmy a výdaje. Vysvetlite mu, koľko zarobil na úrokoch a koľko zaplatil za prípadné poplatky. Pokojne mu založte aj nejaký investičný účet, pokiaľ vám to finančná situácia a minimálny vklad dovolia. Pravidelne (aspoň raz za mesiac) sledujte vývoj jeho investícií. Alebo sledujte s dieťaťom jeho stavebné sporenie, na ktoré mu posielate peniaze vy.

7. Letná brigáda

Na letnú brigádu môžu začať deti chodiť už od 15 rokov. Len si spomeňte, čo dali letné brigády vám. Museli ste si zistiť, aké máte možnosti, vybrať tú správnu, ísť sa predstaviť a brigádu aj skutočne dostať. Určite to bola skúsenosť do života. Ťažká či monotónna práca vás možno aj motivovala k ešte lepším študijným výsledkom. A potom tá prvá výplata – len vaša! Pamätáte si ten pocit?

Podľa Zákonníka práce má možnosť brigádovať za presne stanovených podmienok aj dieťa mladšie ako 15 rokov. Pokiaľ podnikáte, za nelegálnu prácu sa takisto nepovažuje práca príbuzného v priamom rade, i keď ešte dieťa nedovŕšilo 15 rokov.

A ešte jedna rada:

Vezmite svojho potomka občas na schôdzku s vaším poistným poradcom, do banky a podobne.

Nech vidí a zatrieďuje si ľudí, ktorí sa môžu o jeho riešenie finančnej situácie dobre postarať…

Zdroj: Vladimír Fichtner, KFP, s.r.o.